sobota, 6 kwietnia 2013

Buk na ciebie patrzy, czyli relacja z ostatniej wyprawy na Warmię

Patrzące drzewo (a konkretnie buk).
I jeden z jego "wyznawców" ;) szuka oparcia... ;)
Jaki malutki...
"Wyznawcy" drzew chodzą po wodzie ;)...
A tu ślady dawnych wierzeń...
czyli "Cmentarzysko Kurhanowe" sprzed 2500 lat nad Jeziorem Pierzchalskim.
I samo jezioro w pełnej gotowości do wiosny. Niestety po pięknym (i krótkim) przedwiośniu (zdjęcia robiliśmy trzeciego marca) nadeszła... zima, która do dziś nie chce odpuścić. Jednak, niezależnie, od pory roku warto to miejsce odwiedzić.

Dziś zamieszczę jedynie krótką notatkę znalezioną w jednej z internetowych publikacji. Chciałabym jeszcze do tego tematu powrócić (po raz kolejny zresztą, bo to nie pierwsza nasza wizyta wśród  kamiennych kręgów i nad Jeziorem Pierzchalskim).

Ścieżka Edukacyjna „Leśne Prawdy” w Nadleśnictwie Zaporowo
Ścieżkę tę, o długości 2,5 km, wytyczono w lesie nad Jeziorem Pierzchalskim, powstałym w wyniku przetamowania rzeki, a wchodzącym w skład rezerwatu „Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce”. Na trasie ścieżki umieszczono 17 tablic informujących o ochronie zabytków archeologicznych, o ochronie przyrody, o gospodarce leśnej, prezentujących i omawiających napotykane obiekty i zjawiska, a m.in.: cmentarzysko kurhanowe sprzed 2500 lat; cykle życiowe drzewostanów leśnych; mieszkańcy lasu; zasady i sposoby ochrony lasu; las łęgowy; Jezioro Pierzchalskie, rezerwat przyrody, jego flora i fauna; róże funkcje lasu; szkółka leśna. Na trasie ścieżki ustawione są ławy, stoły, wiaty, nadjeziorny pomost i miejsce do rozpalania ogniska.
(http://www.wydawnictwomierzejewski.pl/pic/parki.pdf)

Jeśli zaś o chodzi o samo cmentarzysko to odkryto je podczas prowadzonych tu 1983-93 wykopalisk archeologicznych. Są to miejsca pochówku spopielonych szczątków ludów z wczesnej epoki żelaza. Znaleziono tu między innymi urny z prochami ludzkimi, prymitywne narzędzia, naczynia oraz broń.
(informacja z jednej z tablic na trasie ścieżki edukacyjnej).


P.S. Niestety mieliśmy ze sobą tylko komórki. Z pewnością, jednak, wrócimy tam jeszcze z aparatem fotograficznym.

1 komentarz:

  1. Pisząc post pominęłam jeden ciekawy link (zapodział mi się w zakładkach) pod którym można znaleźć dodatkowe informacje dotyczące "Cmentarzyska kurhanów", a także innych ciekawych miejsc: : http://www.pruthenia.strefa.pl/b41.html
    Warto zajrzeć :)

    OdpowiedzUsuń